Termosztátcsere Mk3 dízelmotorokon

A MondeoWiki wikiből
Termosz1.jpg

A modern dízelautók velejárója, hogy nagyon jó hatásfokkal dolgoznak, és nem mindig marad hőenergia a fűtésre. Ha arra leszünk figyelmesek, hogy a hőfokjelzőnk hosszú, terhelés nélküli úton lehervad, és a műszerteszttel meggyőződtünk arról, hogy valóban nem bírjuk üzemi hőfokra melegíteni autónk hűtővizét, ideje megvásárolni, és kicserélni a termosztátokat. Dízel Mk3 mondeónk 2 termosztáttal rendelkezik, egy főkörivel és egy olajkörivel. Az esetek nagy többségében csak a mindenható tudja, melyik nem áll a helyzet magaslatán, ha mindkettőt cseréljük, egy kis munkát és némi idegeskedést spórolunk. Képeinken a TDDi mondeo motortere látható, 1. jelzés az olajköri termoszé, a 2. a főkörié. A tdci motor is nagyon hasonló felépítésű. Előkészület Lehetőségeinktől függően választhatunk a hűtőrendszer teljes leengedése és a „megbontom oszt’ kifolyik ami kibír” mottóval eshetünk neki ennek a feladatnak. Megfelelő mennyiségű hűtőfolyadékkal készüljünk mindkét esetben. A szakirodalom 10 liter körüli hűtőfolyadékról ír (ha a leengedést választjuk), vagy 2-3 liter, -30°C körülire bekevert hűtőfolyadékra lesz szükségünk (a másik esetben). Nem baj ha van kéznél racsni hosszabbítóval, 10es és 7es dugókulccsal, 17es és 19es villáskulcs a nyomócső-hollanderek bontásához, segítő jelenléte esetén sör.

Főköri Termosztát

Termosz2.jpg

Funkciója szerint a vizet a nyitási hőfokig igyekszik nem kiengedni a motorból a hűtőbe, ezzel is siettetve az üzemi hőfok elérését. Általában az a hibája, hogy ezt a meleget nem várja meg, így folyamatos a cirkuláció a hűtő felé, azaz sosem éri el a megfelelő hőfokot. Helyileg a motortömb jobb oldalán található, a kép jól mutatja. Fontos, hogy a termoszon kialakított bütyöknek a termosztátházon van kialakított helye, erre figyeljünk oda.

Olajköri Termosztát

Termosz3.jpg

Célszerű a főköri termosztáttal kezdeni, mivel ha az olajkörivel kezdünk, elmegy a kedvünk a következőtől. Ehhez a művelethez TDDi erőforrás esetén le kell szedjük a szívósort, amit a fent említett 10-es racsnival meg tudunk tenni. Ne felejtsük el összerakáskor kicserélni a tömítéseket. A termosztát, amit keresünk, sárgával van bekarikázva a képen. TDCi motor esetén nem lesz erre szükség, a szívósor keskenyebb, és rögtön a termosztátnál kezdhetjük a boncolást. A termosztátot 1 csavar tartja, ki- és beszerelése adja magát. Elképzelhető, hogy a nyomócsöveket is bontanunk kell, ilyenkor adagolónál a 19-es, a porlasztóknál a 17-es villáskulcsra lesz szükségünk.

Összeszerelés, próba

Az összeszerelés a szétszerelés fordított sorrendben. Ha bontottunk, indítás előtt indítózzunk laza hollanderekkel a porlasztóknál, így légtelenítve az üzemanyagrendszert. Összeszerelés után töltsük fel a hűtővíztartályt, felmelegítés után ellenőrizzük a tömítettséget és állítsuk be véglegesen a vízszintet.