Futómű hibák MK1 MK2

A MondeoWiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fusim (vitalap | szerkesztései) 2009. november 30., 21:05-kor történt szerkesztése után volt. (Futómű hibák MK1 MK2)

Futómű hibák MK1 MK2

Td futomumk12.jpg

Üdv tulajok! Az utóbbi időben több kérdés is született az mk1 első futómű hibáival kapcsolatban. A saját tapasztalatomat ill. a hibák okát és megszüntetésére tett kísérleteimet osztanám meg veletek. Nem titok, hogy a Mondeo első futóműve és felfüggesztése elég nyűgös és karbantartás igényes.

  • ráz a kormány kis- és nagy sebességnél
  • egyenetlenül elkopva elhúzza a kormányt valamelyik irányba
  • bukkanókon üt a futómű

A megoldás az összes lengőkar szilent cseréje illetve a régebbi modelleknél a lengőkar cseréje a nagyobb szilentesre (a jó állapotú bontott tökéletes megoldás kicsi befektetéssel) Az mk1-et kétféle lengőkarral gyártották. Kis szilentessel 93-94ben és nagy szilentessel 95 után. Vásárlás előtt azonban célszerű egy tolómérővel megmérni, nehogy meglepi legyen a félig szétszedett autó alatt vasárnap délután. 

  • kanyarban úszik az autó és rossz az egyenesfutás, fékezéskor valamelyik oldalra húz az autó

Függőleges stabilizátorpálcák (függőleges kutyacsont) kopottak, vízszintes stabilizátorrúd szilentek kopottak (cserélni kell, nem nagy összeg, de a stabilizátorrúd-szilent csere rémálom)

  • kanyarodáskor, rossz úton kopogó hang hallatszik.

lengőkar gömbfej (alias talpas gömbfej) kopott, csere szükséges, ha a lengőkarra gyárilag van szerelve a hibás gömbfej, a szegecseket lefúrva menetet találunk, amibe az új gömbfejet rögzíthetjük

  • álló helyzetben tekerve a kormányt ropog ill. menet közben nem egyenletes a kormány fordulása (az előzőtől is lehet, nekem a kettő együtt lett cserélve és megszűnt) kormányösszekötő gömbfej kopott, csere szükséges

- nehéz és egyenetlen a kormány tekerése Szervóolaj elfáradt, csere szükséges, esetleg túl kicsi nyomás az abroncsokban

  • lenyomva lent marad az autó orra illetve már kis fékezésnél is jellegzetesen bebólint, kanyarodásnál nagy kasztni bedőlés, az úton menet közben „kóválygás”

A lengéscsillapító elhasználódott, csere szükséges

  • fékezéskor valamelyik irányban elhúz az eleje:

Lehet fékhiba is (ha jobbra húz, a baloldalt kell megnézni, az autó mindig a jobban fékező irányba húz) ill. a szilentek, stabilizátorpálcák hibája is

  • jellegzetes, folyamatosan hallható kattogó hang menet közben

Általában kopott kerékagycsapágy, de a gumit ill. felnit is meg kell nézni, mert az is okozhat ilyet! (nekem egy beszúródott szög okozta, szerencsére a gumis kiszúrta, nem kellett csapágyat cserélni)

  • ráz a kormány

Leggyakrabban kerékprobléma, rossz centrírozás, gumiprobléma, elütött felni, túl kicsi nyomás a gumikban

  • pattogó kaszni és csúszásra hajlamosság

Túl nagy nyomás az abroncsokban

  • erősen kifordított kormánynál sebességgel arányos sebességű kattogás

Féltengelycsukló probléma, csere, bízzuk szervizre

Mint látható, sok átfedés van a hibák között, emiatt gyakorlatilag mindent át kell nézni. Költségtakarékos megoldás egyszerre lecserélni az alábbi alkatrészeket: függőleges stabilizátorpálcák, lengőkar szilentek, lengéscsillapítók, lengőkar- és kormányösszekötő gömbfejek Miért? Mert minden a futóművet érintő beavatkozás után ajánlott egy műszeres futómű beállítást csináltatni. Ha nem, akkor előbb-utóbb nagy valószínűséggel az is elromlik, ami jó volt. (gumi félrekopik, a kormánymű tönkremegy az aszimmetrikus terheléstől stb...) A lengőkar szilenteket kompletten cserélve meg lehet úszni a futóműállítást, de ha csak egy v. kettő van cserélve egyszerre, akkor a kormány elállítódhat (az újabb keményebb szilentgumi jobban tart mint a régebbi, kopottabb és ez elnyomhatja a kormányt)

Írta : misi107, TáDé