Kilincsvilágítás kivitelezése MK3 Mondeo-ba

A MondeoWiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fusim (vitalap | szerkesztései) 2010. június 1., 21:10-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „==Kilincsvilágítás kivitelezése MK3 Mondeo-ba== Felszereltebb Mk1 és Mk2 Mondeo-ban találkozhatunk a belső ajtónyitók megvilágításával. Ez azonban az Mk3-bó…”)

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Kilincsvilágítás kivitelezése MK3 Mondeo-ba

Felszereltebb Mk1 és Mk2 Mondeo-ban találkozhatunk a belső ajtónyitók megvilágításával. Ez azonban az Mk3-ból kimaradt – gondolom költségcsökkentés áldozata lett. De sebaj, pár fillérből és a szabadidőnkből feláldozott kis időből mi is megvalósíthatjuk e remek kis okosságot.

Mi kell hozzá?


A gyári alkatrészek bontásához és összerakáshoz egy miniatűr lapos csavarhúzó, egy csillagcsavarhúzó, és egy torx kulcs. Az elektromos munkákhoz, Forrasztópáka, forrasztó ón (cin), továbbá a világítás helyének kialakításához egy fúrót és rögzítéséhez én egy ragasztópisztolyt használtam.

A szükséges alkatrészeket bármelyik elektronikai szakboltban megvásárolhatjuk: vezetékeket, csatlakozókat, ellenállásokat és a LED-eket.

Először is otthon akár a konyha- vagy íróasztalon össze kell raknunk a következő alkatrészt:

Ez miből áll? Van a LED (3mm-es elég), van egy (több) ellenállás, vezeték a gyári kábelezéshez, és a későbbi szerelés megkönnyítéséhez a csatlakozók. A LED 3,2V-on világít tökéletesen 20mA áram mellett, az autóban 12V van, így 8,8V-ot kell elsütnünk valahova. S ez az ellenálláson fog majd elpárologni. Hogy mekkorán azt kiszámolhatjuk a kis képletünkkel : R = U / I Tehát 8,8V/0,02A = 440 Ohm. Én ezt két darab 220 Ohm-os ellenállással oldottam meg, melyet ráforrasztottam a LED pozitív (hosszabbik) lábára majd zsugorcsövet kapott ez a lába a szigetelés végett. A két lábra ráforrasztottam még a vezetéket (ennek hosszúságát szemre ki lehet mérni) Majd a csatlakozót forrasztottam a végére. Nos ebből legyártunk négyet illetve egy kisebb vezetékre ráforrasztjuk a csatlakozó másik felét (ez kerül majd a gyári vezetékelésre) és az asztali munkával végeztünk. POLARITÁSRA TESSÉK MINDIG FIGYELNI ! (LED-nél nem mindegy merre megy a ménkü)

Mehetünk a garázsba autót bontani!

Hogyan tegyük?

Először is a kárpitokat kell levennünk. A borítást hátul 6 csavar tartja: Ajtónak szembe állva jobb és bal oldalon 2-2 db csillag, a kilincsfészeknél egy torx, a fogantyúnál 1-1 nagyobb csillagfejű csavar. Elől pedig 9 darab rögzíti a helyére:

Ajtónak szembe állva jobb, bal oldalon illetve alul 2-2 db csillag, a kilincsfészeknél egy torx, a fogantyúnál 2-2 nagyobb csillagfejű csavar.

A fogantyú belső borítását a miniatűr sima csavarhúzónkkal tudjuk kipattintani a helyükről. A csavarok kiszedése után a borítás alsó felét elhúzzuk az ajtótól, majd fölfelé toljuk az egészet.

Levételkor az elektromos ablak vezetékeire vigyázzunk, mert nem túl hosszúak, így akár tönkre is tehetjük azokat. S már lenn is van a borítás. Az ablakemelő kapcsolóról leválasztjuk a vezetéket és félre is tehetjük a borítást.

A korábban elkészített kisebb és csatlakozóval ellátott vezetékdarabkánkat most ráforrasztjuk a gyári vezetékekre, majd szigeteljük azokat.

Melyek a szükséges vezetékek a sok közül?

Íme:

Vezetőoldali ajtónál: Pozitív= zöld/sárga föld = fekete
Utasoldali ajtó : Pozitív= zöld/fekete föld = fekete
Hátsó ajtók : Pozitív= zöld/piros föld = narancs/fekete

Ezek ha elkészültek jöhet a barbárkodás. A kilincs fészekbe fúrunk egy 3mm-es lyukat a LED-nek. A lyukat a kilincs fészek felső részén úgy fúrjuk, hogy fentről lefelé világítson a LED.

A LED-et helyezzük a lyukba, majd az ellenállást rögzítsük a ragasztópisztollyal a fészek külső felére. Ezt ismét négyszer elvégezzük, majd jöhet a visszaszerelés.

Csatlakoztassuk az ablakemelő kapcsolót, majd a LED-ünk vezetékét fűzzük át a borításon, s csatlakoztassuk a vezetékhez. A borítás felső részét akasszuk be az ablakhoz, majd rögzítsük az ajtópaneleket a helyükre. Tegyük a helyükre a kilincsfészkeket, rögzítsük őket, s a fogantyúk belső borításait is visszapattinthatjuk a helyükre. Ha mindez megvan, kapcsolhatunk egy gyújtást a kocsin és szemrevételezhetjük a munkánk gyümölcsét 

Jó szerelgetést!

sNatch